Mayský kalendář a obávaný "konec světa"

27. září 2012 v 0:36 | johhanis |  Život v Mexiku
Tento víkend jsme se zajeli podívat do DF na veletrh cestovního ruchu FITA. Kromě lákavých nabídek na cesty do okolních států jsme zahlédli i některé Evropské a Východní země a dokonce jsme objevili i malý stránek s informacemi o Slovensku. Veletrh byl směsicí informačních nabídek, ochutnávek jídla a bio produktů a degustace místních vín a destilátů.

Z veletrhu jsme si odvezli několik zajímavých časopisů, mezi kterými mám i dva o mayské kultuře a celosvětově diskutovaném tématu o konci světa. Jak jsem se později dočetla ve zprávách, Rusko chce dokonce tyto debaty zákonně zakázat, protože rozšiřují mezi lidmi paniku a zvyšuje se užívání drog. A je tato panika neopodstatněná? Záleží na Vás, z jakého úhlu se k tomu postavíte, podle mě je provedení mayského kalendáře tak precizní, s dokázanými shodami předpovědí astronomických úkazů, že na tom možná něco bude. Ani samotní Mayové netvrdí, že přijde přímo konec světa, ale možná právě ignorace určitých náznaků může způsobit to, že lidstvo samo dospěje k vlastní zkáze, ať už duchovní, ekonomické nebo ekologické. Ať už je to jakkoliv, tento národ byl velice vyspělý, a jejich předpovědi bych až tak úplně nepřehlížela:-)
Když mayskou civilizaci napadli španělští konkvistadoři, vzali s sebou biskupa Diego de Landa, aby mohl šířit římsko-katolickou víru po dobytí Yucatánu. Landa se začal zajímat hlouběji o Maye, popsal část jejich znaků, číslic, abecedu a stručně vykreslil i kalendář v knize Relación de las cosas de Yucatán. Právě tento biskup byl ale i zodpovědný za spálení stovek mayských kodexů, z kterých se podařilo zachránit pouze 4, které jsou dnes uloženy v Madridu (dva), Paříži a ten nejzajímavější právě o astronomii a kalendáři v Drážďanech. Právě Drážďanský kodex vyvolává u některých lidí dnešní obavy.
Mayové byli velmi trpělivými pozorovateli. Aniž by vlastnili teleskopy a speciální observatoře, dokázali s velkou přesností určovat pohyby planet. Propojili náboženství a astronomii s architekturou, aby své znalosti mohli přenést na Zem. Mnoho měst a klášterů stavěli podle postavení hvězd jako promluvu k bohům a některé jejich stavby symbolizovaly důležité dny jak v kalendáři civilním, tak i náboženském a zemědělském.
Aby mohli takový kalendář vytvořit, sledovali po tisíce let východy a západy slunce, zaznamenávali dny slunovratu a rovnodennosti, stejně jako další důležitá data, která se vztahovala k aktivitě měsíce nebo ostatních planet, jako například Venuše. U této planety dokázali vypočítat dobu oběhu její dráhy, a to po zaokrouhlení s naprostou přesností na dny (584 dní; současná technologie mluví o 583,92 dní). Cyklické chápaní světa a času vedlo Maye k vytvoření důmyslného kalendáře tak, aby mohli s velkou přesností předpovídat významné astronomické událostí, což dokázali i o několik staletí dopředu.
Mayský kalendář se skládá se dvou částí - posvátného kalendáře Tzolkin, který obsahoval 13 měsíců (vnitřní kruh) po 20 dnech (vnější kruh), jenž tedy udával cyklus 260 dní, což je průměrná doba lidského těhotenství; a civilního kalendáře Haab, který tvořilo 18 měsíců po 20 dnech. Aby dosáhli slunečního cyklu 365 dní, přidali ještě 19. měsíc UYAEB s pěti dny, které byly považovány za dny úvah/reflexe, půstu a strachu. Nejmenším společným násobkem těchto dvou čísel (260 a 365) je 18980 dní, což udávalo kratší mayský cyklus a tedy 52 let, kdy se oba kruhy setkají opět na svém počátku. Mayové tento cyklus nazývají "Znovuzrození slunce".
Mayové také zjistili, že naše sluneční soustava se kruhovým pohybem vzdaluje a přibližuje ke středu naší galaxie - mléčné dráhy, a to v cyklu 25 625 let. Tento rozdělili do 5 částí - 5125 let (ekvivalent 5200 let gregoriánského kalendáře), které nazývaly Věky sluncí a byly považovány za jednotlivé éry - kdy končí jeden věk a začíná druhý.
My se nyní nacházíme na konci éry páté, která je zároveň koncem 52 letého cyklu a zároveň i koncem cyklu galaktického oběhu. Právě v den 21.12.2012, kdy se mají dokončit všechny tyto cykly, by měl ve vesmíru nastat jev, kdy bude Slunce a Země v jedné linii se středem mléčné dráhy.
Co se týče počátku této páté éry, ten nastal 13. srpna roku 3114 př.n.l.. Je zvláštní, že přibližně k tomuto období se datuje i první egyptská dynastie, první Mezopotámské město nebo hindská Kali Yuga, a také v tomto období vznikly monumenty jako Stonehenge a Newgrange a mnoho dalších. Proč právě tehdy začínalo něco nového? Možná to poukazuje na konec jedné éry, kdy musel nastat nějaký přelom, který vedl lidi k vytvoření nových kalendářů, rozvržení času na 24hod./60min./60sec., vytváření monumentálních staveb, jako jsou například pyramidy v Gíze. Možná nějaký strach je dohnal k tomu, začít od začátku.

Existuje strašně moc diskuzí na toto téma, jak relativně odborných, tak laických, které se v detailech liší, ale v základu shodují, ať už jde o proroctví mayské, čínské, hindské nebo anglické. Já se o tuto tématiku nikdy moc nezajímala, dokud jsem neotevřela jeden z těch časopisů a nezačala hledat více informací, a najednou jsem pocítila velkou potřebu, jako dočasná rezidentka Mexika, podělit se s Vámi alespoň o kousek tohoto zážitku, které mi zdroje poskytly. Stačí relativně krátká doba na pochopení některých souvislostí a získání respektu vůči této civilizaci. Ani samotný časopis nepíše o konci světa jako takovém, a to s odkazem na mayský kalendář, který pokračuje ještě několik milionů let po tomto datu. Poukazuje spíše na to, že bychom se měli oprostit od materiálního smýšlení, které je pomíjivé. Podle Mayů se vše v čase mění, ale to co zůstává nezměněno je náš duch. Také samotné proroctví praví, že změny, které nastanou, nebo možná už nastávají, budou na fyzické úrovni naší planety a v uvědomění lidské rasy.
Když jsem hledala nějaké podklady na téma mayského kalendáře, z něhož jsem Vám popsala opravdu zlomeček, našla jsem zajímavý pořad na téma Mayského proroctví a kruhů v obilí, který byl odvysílán v loňském roce na ČT2. I pokud jste zatvrzelými skeptiky, doporučuji se na to kouknout, je to něco úžasného a záhadného zároveň. A pokud se jedná o nějaký žert, jsem ráda za něj, protože právě víra v něco nadpozemského nás možná dokáže oprostit od honby za bohatstvím, které možná jisté menšině přináší blaho, ale co Vám budu povídat, já jsem radši šťastná:-) A co vy?
Zajímavé (a velmi obsáhlé) odkazy, které jsem k tomuto tématu našla:
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miloš Miloš | Web | 5. října 2012 v 12:24 | Reagovat

Zajímavé na tom je, že Mayové znali délku těhotenství 280 dnů. Nepracovali také s ultrazvukem? ;)

2 johhanis johhanis | Web | 5. října 2012 v 23:41 | Reagovat

Myslím, že za ta tísíciletí, po která se kalendář vyvíjel, spočítali kdeco :-D

3 Angel Darkwood Angel Darkwood | Web | 6. října 2012 v 12:33 | Reagovat

Myslím si, že nikdo nepochybuje o tom, že Mayové byli vyspělou civilizací. Konec světa bych také nebrala doslovně, ale spíš jako určité varování, že bychom skutečně měli něco změnit nebo to s námi dopadne špatně.
Dokument je to zajímavý. Netušila jsem, že kruhy v obilí mohou mít takovou souvislost zrovna s nimi. Osobně se mi ty obrazce opravdu líbí...=)

4 johhanis johhanis | Web | 6. října 2012 v 16:58 | Reagovat

Já si myslím, že jisté "vystřízlivění" by naší planetě jen prospělo:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama