Mexico city - část V. - Národní antropologické muzeum - největší muzeum svého druhu na světě

25. října 2012 v 5:34 | johhanis |  Život v Mexiku
V našem napresovaném programu v Mexico city jsme se nevyhnuli ani Národnímu antropologickému muzeu, které se nachází v krásně zeleném parku Chapultepec. Naštěstí byli Mexičani tolik duchapřítomní, že si zachovali alespoň některou část vyložené k odpočinku, jinak by asi rezidentům brzy hráblo ze samých budov a ze všech těch splodin.

Park Chapultepec patří svoji rozlohou cca 690 ha k největším městským parkům v Latinské Americe. Jeho hlavní funkcí opravdu bylo a je zachovat v tak velké megalopoli ekologický prostor, který doplňuje do údolí kyslík, proto se tento park považuje také za jakési plíce Mexico city. Svoje jméno získal díky přítomnosti velkého počtu kobylek (chapulines), které jsem tam při návštěvě ale moc neviděla (jen smažené na prodej:-). Do tohoto parku se dostanete i metrem a to zastávkami - Chapultepec, Auditorio nebo Constituyentes.

Jak jsem zmiňovala v posledním článku, tak i v souvislosti s antrolopologickým muzeem se setkáte se jménem Pedro Ramírez Vázquez - i on se totiž jako jeden z architektů na návrhu tohoto gigantu podílel. Muzeum bylo otevřeno v roce 1964 a disponuje 23 stálými expozicemi na ploše 79 700 m³. Kolem budovy se nachází rozsáhlý komplex zahrad, které jsou dozdobeny replikami soch, pyramid nebo celých komplexů dřívějších národů. Nejzajímavější částí komplexu po architektonické stránce je asi betonový deštník, jehož gigantickou "střechu" drží jen jediný pilíř. Běžně slouží i jako kašna, u které voda protéká středem kolem zdobeného sloupu a tvoří tak jakousi zástěnu, ale v době, kdy jsme muzeum navštívili, okupovaly tento sloup stánky v rámci festivalu knihy, takže žádná voda nepadala. Deštník ale tak i tak poskytuje příjemný stín vedle jezírka uprostřed nádvoří, na kterém si v průběhu prohlídek můžete pěkně odpočnout.

Vstupné do muzea je v neděli tradičně zdarma pro všechny Mexičany a dočasné rezidenty, my ale přijeli v sobotu, takže Míra zaplatil 57 pesos a já jako student tradičně nic :-) (jen tak mimochodem, my rádi platíme alespoň za jednoho, protože pak máme vstupenku, kterou můžeme vylepit na náš krásný nástěnný kalendář, který jsme za tím účelem vytvořili (přikládám na konci článku ke kritice:-D). Ti, kteří neovládají moc dobře španělštinu, by určitě měli využít i nabídky audio průvodce (za 75 pesos), který doplňuje jednotlivé exponáty vedle španělštiny také v anglickém nebo francouzském jazyce (pro některé bohužel).

No a hurá k prohlídce. Zase jsem si naivně myslela, že všechny ty povídačky o tom, jak je to minimálně na dva dny, jsou zveličované. Pravda je, že my muzeum prošli za den jediný, ale už to bylo opravdu unavující. Muzeum je na první pohled menší než opravdu je, ale… má dvě patra a každá expozice se většinou protáhne do již zmiňovaných zahrad, nebo do podzemí hrobek replik pyramid, které se uvnitř nacházejí. Zpočátku jsme se snažili pročítat jednotlivé popisky, ale po dvou hodinách už začínáte pomaličku přeskakovat a jen pozorovat jednotlivé výstavní kousky. Pravdou je, že jsme jich mnoho znali už z dřívějších návštěv jednotlivých památek, takže jsme hodně věcí prostě jen prošli bez zastavení, ale ke konci, znajíc či neznajíc, už jsme se jen snažili splnit jakousi morální povinnost doprohlédnout všechny exponáty. Naštěstí se ke konci jednalo už jen o zobrazení dřívějšího i novodobého života v jednotlivých částech Mexika, takže v podstatě to na delší pozorování ani nebylo (pokud Vás to vyloženě nezajímá).

Jednotlivé síně jsou řazeny chronologicky. Prvních sedm se týká historie centrální náhorní plošiny, z nichž se tři věnují problematice antropologie a dějinám Mezoameriky a zbylé čtyři poodhalují kořeny domorodých kultur. Dalších pět síní zobrazuje kultury jednotlivých regionů, jak jsem již zmínila. Jedna z těchto pěti síní je věnována Aztékům. Nemá sice jako jediná dvě patra, ale zato je největší a má snad nejrozsáhlejší sbírku exponátů. Kromě repliky Teplo Mayor v celé své kráse tu najdete rozměrné sochy, obří nádoby tesané z kamene, do kterých se kladla srdce lidských obětí, a další obětní oltáře, které znázorňovaly bohy, jimž své zajatce obětovali. Co ale dominuje této síni, je Aztécký Sluneční kámen, který, jak jsme byli poučeni, neoprávněně nazýváme Mayským kalendářem. Tento kámen je originál, který byl nalezen při vykopávkách na Zócalu v roce 1790.
Když jsme se na chvíli posadili, zírajíc na gigantický 24 tunový kámen, oslovila mě paní. Ptala se, odkud jsme, jestli umíme španělsky a jestli by nás nezajímalo něco o tom neprávem nazývaném kalendáři. Samozřejmě, že jsme souhlasili, už jen protože jsem o "Mayském kalendáři" psala dříve. Během chvilky se kolem nás začali shromažďovat lidé a hltali její slova stejně jako my. Poukazovala na různé propočty zachycené v rytinách kamenu, lámala nám hlavy výpočty, co značí jednotlivé symboly a puntíky, kterých si většina snad ani nevšimne. Ano "kalendář" sice obsahuje symboly 20 dní sakrálního kalendáře a také symboly slunečních věků, ale kalendářem se prý nazývat nedá už jen proto, že z něj nevyčteme, co je za den. Vše, co je v kameni znázorněné, má ale svůj význam, a to především astrologický - výpočty cyklů oběhů planet, agrární - aby věděli, kdy zasít různé plodiny anebo náboženský. Hlavně zdůraznila, že se jedná spíše o zápis poznatků matematických a astrologických, jež ovlivňovaly jejich životy. Co se týče symbolu náboženského, je velmi pravděpodobné že sluneční kámen sloužil také jako obětní deska (vzhledem ke krvelačné povaze Aztéků). Naznačuje tomu i ústřední symbol boha s vyplazeným jazykem chlemtající krev, u něhož se spekuluje zda je to bůh slunce Tonatiuh - kvůli slunečním paprskům, anebo bůh země - Tlaltecuhtli, pro nějž je typickým znakem právě nůž v ústech. Důležitými symboly jsou 4 čtverce uprostřed, které značily původce konců předchozích 4 "světů " - jaguáři, vítr, déšť a voda, a pátý čtverec nahoře, u kterého se setkávají ocasy dvou hadů, který je symbolem již zaniklé planety Aztlan, pro kterou kdysi také vypočetli dobu oběhu své dráhy. Sami Aztékové prý věřili, že žiji v pátém (a posledním) stvoření světa, neboli v pátém slunci - věk, v kterém se nacházíme nyní. Ta paní nás ale ubezpečila, že konec světa jako takový nepřijde, že bude snad jen více zemětřesení, což by podle mě i odpovídalo, protože mezi těmi živly mi "země" chybí (ostatně i jako oheň, což se například se sopkami moc nevylučuje). Jen jsem zvědavá, jak moc velký rozsah to řádění země bude mít vliv na naše životy. Za krásný výklad jsem té paní alespoň potřásla rukou, protože žádnou odměnu nežádala, což bylo moc milé, a pokračovali jsme do dalších oddílů.

Jak jsem řekla, poslední oddíly jsme polétli v rychlosti, protože tolik informací, kolik poskytuje Národní antropologické muzeum, není možno vstřebat za jeden den. Co stojí ještě za zmínku je například obrovská čedičová hlava typická pro Olméky - v sekci Pobřeží Mexického zálivu, která je nejspíš podobiznou nějaké vysoce postavené osoby nebo kamenná pohřební maska, která patří k těm nejcennějším předkolumbovským nálezům v tomto muzeu - je posázená perletí, tyrkysem, pyritem a jadeitem (mám pocit, že je v sekci Mayů).
V muzeu najdete kromě gigantických soch také malé sošky různých materiálů a vzezření, nádoby typické pro různé národy, náhrdelníky, kultovní předměty, nástroje, ale i ukázky mexického řemeslného díla a rekonstrukce chýší a jeskyní tehdejšího obyvatelstva. Před návštěvou muzea by bylo asi úplně nejlepší zaměřit se na některý z národů, který Vás zajímá nejvíce, a tomu věnovat delší pozornost. Viděli jsme spoustu mladých i starších lidé se sešitem v ruce, do kterého si zapisovali své poznámky, což mi opět připomnělo, jak povrchně jsme my kdysi studovali:-). Další fotky z muzea najdete ZDE (mimochodem, fotit se tam mohlo zdarma, jen není možné používat blesk a stativ).

A tady slibovaný nástěnný kalendář:)
(nápad Mírův, realizace moje - no nemáme ho krásně zaplněný? :-D)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 bianka bianka | 12. listopadu 2012 v 16:48 | Reagovat

Ten kalendar skvely napad. Mna by to asi nenapadlo  :-) dufam, ze ho skoro zaplnite. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama