15 denní putování po krásách Mexika - DEN 3. - Xochimilco

4. února 2013 v 7:50 | johhanis |  Život v Mexiku
Dnešní den volíme trošku pohodovější, a tak vyrážíme něco kolem půl desáté, abychom byli o půl dvanácté na dohodnutém místě u parku Xochimilco (čti "Sočimilko") ve stejnojmenné části Mexico city. Máme se tu setkat se známou partou Čechů, s kterou jsme si dohodli projížďku na loďce po původních březích tehdejšího jezera Texcoco. Cesta jde hladce. I v tuto pozdější hodinu to vypadá tak, že celé město buď ještě spí, nebo odjelo před pondělním svátkem někam na čerstvý vzduch. Přijíždíme o něco dříve, a tak se procházíme po místním trhu s tradičními výrobky a ochutnáváme tacos s právě udělaným vepřovým masem. Po dvanácté nasedáme na lodičku vybavení nejrůznějším občerstvením a "pitivem", tak jak to je zvykem, a náš kormidelník Diego započíná odpichem dlouhou dřevěnou tyčí naši dvouhodinovou projížďku. V množství zaparkovaných loděk jsou boční i čelní nárazy pravidlem. Míjíme velké i menší skupiny, malé i velké loďky jak s návštěvníky, tak s prodejci nejrůznějšího občerstvení, tradičních výrobků, květin, nebo s hudebními skupinami všeho druhu, které vám mohou zpříjemnit (za poplatek) vaši plavbu.
Systém kanálů se stal místem víkendového odpočinku a rodinných oslav. Ne všichni však ví, že jeho význam má daleko větší hodnotu. Pozůstatky dřívějšího jezera, které vysušili Španělé po svém příchodu, se staly základem pro život bohaté fauny a flory. Zemina ze dna jezera slouží dodnes jako základ pro zemědělství. Tradiční metodou zaražením obdélníkových rámů do dna jezera tak vytvořili prostor pro výplň touto zeminou a začali zde pěstovat potřebné plodiny. Tyto uměle vytvořené ostrůvky se nazývají Chinampas. Celý tento systém kanálů a jezer spolu s monumenty v čtvrti Xochimilco se staly součástí kulturního dědictví UNESCO již v roce 1987.
My si plavbu vyloženě užíváme v duchu zábavy, zkoušíme si kormidlovat, popíjíme pivo a rum, a abychom si zpříjemnili cestu, necháváme si hrát od Mariachis jednu tradiční píseň "Guadalajara" a také projevujeme trošku solidarity s prodejci nákupem kukuřice a několika quesadill. Dvě a půl hodiny utíkají jako voda, zásoby se zužují ještě rychleji. Fotíme po tisící barevné lodičky a zbytek dne trávíme posezením s ostatními. Pro představu přidávám video níže a pár fotek v galerii ZDE. A zítra už se vydáváme na dlouhý okruh směr Yucatán, tak se těště:-)
pozn.: protože už nebudu mít s sebou počítač, ale jen ipad, nebudu mít jak nahrát fotky, takže ty dodám později:)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lulu Lulu | Web | 5. února 2013 v 7:28 | Reagovat

Na karneval do Veracruzu sa nechystáš? :D

2 johhanis johhanis | 6. února 2013 v 3:07 | Reagovat

Jé letos ne:) byli jsme tam loni, jsme teď sice ve státuVeracruz ale zítra už míříme přes Tabasco do Campeche:)

3 Lulu Lulu | Web | 7. února 2013 v 14:28 | Reagovat

[2]: aah v Campeche som navštívila asi pred dvoma mesiacmi :), ale až tak veľmi ma neoslovilo to mesto :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama